Pro začátek pár faktických informací:
Naše kůže je největší orgán lidského těla a skládá se z několika vrstev. Hlavní složení kůže zahrnuje:
Vrchní vrstvy kůže odumírají, dospělý člověk může ztratit přibližně 30 000 až 40 000 odumřelých kožních buněk denně. Celkové množství kožních buněk, které se odloupnou během roku, se může vyšplhat na několik kilogramů.
Obličej a dekolt tvoří přibližně 9-10 % celkové plochy kůže dospělého člověka.
Člověk je tvořen z 50-65 % z vody. Voda je klíčová pro mnohé tělesné funkce. Dostatečná hydratace může výrazně přispět k udržení zdravé pokožky, ale nezamezí zcela odumírání kožních buněk. Odumírání buněk je přirozený proces keratinizace, kdy staré buňky ustupují novým.
Nicméně, pokud budeme o pleť pečovat, získáme:
Jak již jsem zmínila výše, naše pokožka odumírá. Pokožka je vystavena vnějším vlivům a je na nás, jak se k ní budeme chovat. Přemýšleli jste někdy, kolikrát za den si myjeme ruce? A proč to děláme?
Od mala nás učili, že se každý den čistí zuby, že si máme umýt ruce, když přijdeme domů, jdeme ke stolu a pod. A co se zamyslet, jak je na tom náš obličej? Pokud mám několikrát za den špinavé ruce, co mi zůstává na obličeji? Jasně, už slyším námitky, vždyť jen rukama na něco sahám a proto jsou špinavé.
Většinu těla máme pokrytou oblečením, které nás chrání před vnějšími vlivy. A co obličej? Co se stane přes noc, když jej máme celou dobu zabořený v měkkém polštáři, aby se nám krásně spalo?
O pár řádek výš jsem psala, že se naše pokožka neustále zbavuje odumřelých buněk. Ty se z velké části ošoupou v peřinách a my ráno vstaneme se zbytky odumřelé tkáně a co uděláme? Opláchneme obličej vodou, vyčistíme zuby a jdeme dál.
Nebo co se asi děje v průběhu celého dne, když jsme vystaveni různým vlivům okolí? Jdeme po ulici, kde jezdí auta, potkáme spousty lidí, zajdeme si do přírody, tělocvičny, a další místa, kde náš obličej přichází se kontaktu s mikro částečky, které si nakonec doneseme domů, kde si nakonec pouze umyjeme ruce!